Алматы музейінде Сеул тарихына арналған көрме ашылды

2023 жылдың 10 ақпан күні сағат 16:00 -де Ықылас Қара Қобызы мұражайында Ықылас Дүкенұлының 180 жылдығына арналған “Ылас Қара Қобызы” дәстүрлі музыка кеші өтті, нәтижесінде Қобызшы Ыхлас Дүкенұлының көшірмесі музей қорына қабылданды.

Ихас Дүкенович-қазақ халқының ұлы қобызшысы, қазақтың ұлттық тірек-шертпе музыкасының жарқын өкілдерінің бірі. Рухани тарихымыздың бір бөлігі болып табылатын адам Ұлы Қорқыттан кейін қобыз құралын баптады. Мұның нәтижесінде қобыздың айқын да айқын дыбысы шықты. 19 жасында Ихас өзінің алғашқы композициясын жазып, оны “Илас куй” деп атады.

Ол өзінің асыл ойларын қобызшы дауысына толы үндермен жеткізе білді.

Алғашқы кюй ихыластары қазақ халқының музыкалық ауыз әдебиетімен тығыз байланысты. Олар басқа аспаптық шығармалардан өзінің темпімен және ырғақтық құрылымымен ерекшеленеді. Сонымен қатар, тақырыптық ауқымы бар ақыл-ой мазмұнының алуан түрлілігі бар. Ихылас эпико-қаһармандық композицияларды да, философиялық-лирикалық шығармаларды да орындады. Оның “Аққу”, “Жезкиік”, “Қамбар-Назым”, “Қасқыр”, “Кертолғау”, “Ерен” т.б. куйлері халық арасында белгілі.

1990 жылы Мәскеудегі халық музыкалық аспаптар мұражайына атақты қобызшының есімі берілді. Алматы қ.

Кеш жүргізушісі: Ақнар Тәттібайқызы, Қазақстан Республикасы Әділет сотының кандидаты, Қазақстан Республикасының “Мәдениет Саласын Өздері” төсбелгісінің иегері, Ыхас Дүкенұлының ұрпағы.

Кеш қонақтары: “Сазген сазы” фольклорлық-этнографиялық ансамблі, Құрманғазы атындағы Қазақ ұлттық консерваториясының студенттері және М.Күләш Байсейітова атындағы дарынды балаларға арналған мектебінің студенттері.